skip to Main Content
برج دختر استانبول  220 YD Kız Kulesi

برج دختر استانبول 220 YD Kız Kulesi

 

برج لئاندر (LEANDER’S TOWER)  که در ترکیه به برج دختر استانبول (Kız Kulesi) معروف است، یکی از نماد‌های استانبول محسوب می‌شود.

برج دختر استانبول

این برج باقی‌مانده از دوره‌ی بیزانس، موضوع افسانه‌های بسیاری بوده است؛ برج دختر استانبول در منطقه اسکودار، در فاصله ۲۰۰ متری از ساحل در جزیره کوچکی واقع شده و دلیل معروفیت و جذابیت آن برای ترک‌ها و گردشگران علاوه بر تاریخ کهنش، افسانه‌هایی است که درباره‌ی آن می‌گویند.

برج دختر؛ برجی با کاربری‌های گوناگون

کارایی این برج در طول تاریخ، تغییر بسیاری کرده است؛ زمانی به منظور جمع‌آوری مالیات از کشتی‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت، زمانی به عنوان فانوس دریایی، قلعه دفاعی، جایی برای قرنطینه و … امروزه هم که موزه و رستوران، اما هنوز هم جایگاهش را به عنوان راهنمایی برای کشتی‌ها از دست نداده است. حتی اسم آن هم هر چند وقت یک بار عوض شده، در دوران باستان به نام‌های آرکلا و دامیاس هم شناخته می‌شده است.

برج دختر استانبول؛ محکم و استوار ایستاده در زمان

این برج چندین‌بار در طول تاریخ به دلایل مختلف مثل تخریب توسط ارتش عثمانی‌ها پس از فتح قسنطنطنیه و آتش‌سوزی تا مرز نابودی رفته و سپس دوباره ساخته شده و به شکل سنگی‌ای که امروزه می‌بینیم درآمده است.

شهرت این برج کوچک فقط محدود به ترکیه نیست، به طوری چند صحنه از فیلم جیمز باند (The World Is Not Enough) نیز در این مکان فیلم برداری شده.

چند افسانه راجع به برج دختر استانبول

افسانه اول

طبق افسانه‌ها مرد جوانی به اسم لیندرو عاشق راهبه‌ای به نام هیرو شده بود که در این قلعه زندگی می‌کرده. او هر شب به عشق هیرو از ساحل تا این قلعه شنا می‌کرده تا به دیدار او برود و هرشب هیرو چراغی روشن می‌کرده که لیندرو مسیر خود را در شب پیدا کند، یک شب که طوفان چراغ را خاموش می‌کند، لیندرو مسیر خود را در دریا گم کرده و در بسفر غرق می‌شود و روز بعد آب، جسدش را پای این قلعه می‌رساند. هیرو از با دیدن آن صحنه و از شدت ناراحتی خود را به پایین برج پرتاب و خودکشی می‌کند.

افسانه دوم

داستان دیگری می‌گوید؛ در گذشته پادشاهی بوده که علاقه فراوانی به دختر بچه‌اش داشته و برایش بسیار عزیز بوده است.
تا روزی که پیشگویی مرگ دخترش را توسط نیش یک مار پیشگویی می‌کند.
به همین دلیل شاه دخترش را به این قلعه می‌برد تا او از هر گزندی در امان بماند.
اما در نهایت در تولد ۱۸ سالگی دختر، شاه با سبد میوه‌ای به دیدار دخترش می‌رود و غافل ازینکه ماری در سبد میوه بوده و باعث مرگ دختر می‌شود.
بعضی‌ها اعتقاد دارند که به همین دلیل به این برج، برج دختر می‌گویند.

افسانه سوم

بطل قاضی یکی از سرداران جنگی دو دوره بیزانس بود که طی حمله دوم عثمانی‌ها به قسطنطنیه عاشق یکی از دخترهای امپراتور شده بود. امپراتور خانواده‌ی خود را برای حفظ امنیت به این برج فرستاده بود و کشتی‌های زیادی را برای محافظت از آن‌ها در اطراف این قلعه قرار داده بود؛ اما هیچ چیز مانع بطل قاضی نشد. او به سمت برج حرکت کرد کشتی‌ها را به آتش کشید و معشوق خود را ربود و بعدها با او ازدواج کرد. ضرب‌المثل ترکی “کسی که اسب خود را به تاخت در می آورد، از اسکودار عبور می‌کند” از این افسانه گرفته می‌شود؛ به معنی اینکه در تصمیم گرفتن تعلل نکنید تا زودتر به هدف خود برسید.

برج دختر استانبول محل برگزاری مراسم مختلف، رو به بسفر

برج دختر، مکانی رویایی بین اروپا و آسیا با ویویی ۳۶۰ درجه است که آماده برگزاری ایونت‌های مختلف و حتی برگزاری مراسم عروسی است. رستوران این برج ظرفیت پذیرایی از ۲۲۰ نفر با انواع غذاهای ترکی و بین‌المللی با بهترین منظره از بسفر را دارد.

موزه برج دختر

موزه برج دختر ۳۶۵ روز سال از ساعت ۹ صبح تا ۷ بعدازظهر باز است و همه می‌توانند علاوه بر بازدید از موزه، از رستوران و کافه که در این مکان وجود دارد لذت ببرند.

قیمت بلیط ورودی برج دختر

هزینه ورودی موزه ۳۰ لیر و برای دانش آموزان ۱۵ لیر می‌باشد.

چطور بریم برج دختر

برای رسیدن به این برج از متروی میدان تکسیم سوار خط F1 شده و در ایستگاه کاباتاش پیاده شوید.
در اسکله کاباتاش سوار قایق‌های مسافربری که به سمت این برج می‌روند بشوید و لذت ببرید

1kız kulesi istanbul

This Post Has 0 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شماره تماس: 00905433805727

آدرس: Beyoğlu/İstanbul

© طراحی و بهینه سازی شده : RP

Back To Top